Fenerbahçeli voleybolcu Eda Erdem Dündar’ın heykeli açıldı: Biz kadınlar çok güçlüyüz, yapamayacağımız bir şey yok

Fenerbahçe Opet ve A Milli Voleybol Takımı’nın kaptanı Eda Erdem Dündar‘ın heykeli 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde açıldı.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde yapılan açılış törenine Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Yönetim Kurulu Üyesi Simla Türker Bayazıt, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar, Eda Erdem Dündar, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Fenerbahçe Opet Kadın Voleybol Takımı oyuncuları ve teknik ekibi katıldı.

Üstündağ: “Bir Eda kolay yetişmiyor”

Mehmet Akif Üstündağ, Türk voleybolu için çok özel bir günde olduklarını belirterek, “Türkiye’nin gururu olan Eda’nın heykelinin açılışında bulunmaktan mutlu ve gururluyum. Bu güzel güne bizimle eşlik ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bir Eda kolay yetişmiyor. Türkiye Voleybol Federasyonu, bütün paydaşları için vardır. Federasyon olarak Türk voleybolunu en üst seviyeye taşımak istiyoruz. Bu özel günü bize yaşatan, Türk voleybolunun bugünlere gelmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe için çok özel bir gün olduğunu belirten Ali Koç ise şunları kaydetti:

“İçinde bulunduğumuz duyguların tarifi zor. Bu alanda diğer heykeller de bulunacak. Şu anda isimlerini vermek istemiyorum. Eda Erdem, sadece sahada gösterdiği performansla değil, aynı zamanda liderliği ve karakteriyle Türk sporu için önemli bir rol modeldir. Kendisi sadece Fenerbahçe taraftarının değil, tüm sporseverlerin gönlünde taht kurmuş bir sporcudur. Tam 16 yıldır formamızı taşıyor. Hem kulübümüzün hem de milli takımımızın kaptanlığını başarıyla yapıyor. Sahip olduğu yeteneklerin yanı sıra, Eda’nın cesareti ve özverisi tüm gençler için örnek.”

Ali Koç, Eda Erdem Dündar’ın kulüp için çok önemli olduğunu belirterek, “Dünyada çok az sporcuya nasip olacak bir kariyer, başarı, ve sevgiye sahip. Heykel, Fenerbahçe’nin efsane futbolcularıyla beraber yer alacak. Bu heykel, gelecek nesillere ilham kaynağı olacak. Fenerbahçe Voleybol Takımı olarak şu anda ligde lideriz. Avrupa’da da yarı finaldeyiz. Takımın arkasında yatan güç, Eda Erdem gibi vizyoner, öncü ve lider sporcularımızın azmi, inancı ve çalışmalarıdır.” diye konuştu.

Eda: “Fenerbahçe’ye elimden gelen her şeyimi adadım”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan Eda Erdem Dündar ise “Ne zaman hayatımda ters giden bir şey olsa, tribünlere bakmam yeterdi. Fenerbahçeli taraftarının bitmeyen desteği tüm dertlerimin ilacı gibiydi. Fenerbahçe armasını en iyi şekilde taşımak ve taraftarların başını öne eğmemek için mücadele ettim. Fenerbahçe’ye elimden gelen her şeyimi adadım. Her zaman elimden geleni yaptım. Salonlardan başımız hep dik ayrıldık. Bir gün profesyonel hayatım son bulacak. Desteğinize ihtiyaç duyacağım günler olacak. Ömrümün geri kalanında beni bir şey zorladığında bu heykelin önünde duracağım ve ‘Ne kaptanlar geldi’ bestesi kulağımda çalacak. Beni Eda Erdem yapan şey, Fenerbahçe’ye olan aidiyetim ve koşulsuz sevgimdir. Sizleri çok seviyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Çok mutlu ve gururlu olduğunu dile getiren Eda, “16 senedir kulübüm için hizmet ediyorum. Taraftarımızla ve camia ile çok güzel bir ilişkim var. Heykelde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu heykel, bir zorlukla karşılaştığımda bana devam etme gücü verecek. Bir kadın sporcu olarak işimi yaparken genç nesillere örnek olamaya çalışıyorum. Biz kadınlar çok güçlüyüz, yapamayacağımız bir şey yok.” dedi.

Heykeli beğendiğini vurgulayan Eda, “Pınar Hanım ve ekibi çok yoğun çalıştı. Beni çok güzel resmetmişler. Umarım sizlerin de hoşuna gitmiştir.” şeklinde görüş belirtti.

Bayazıt: “Efsane olmak çok zordur”

Yönetim kurulu üyesi Simla Türker Bayazıt de Eda Erdem Dündar’ın Fenerbahçe efsanesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Efsane olmak, belirlenen bir hedef değildir. Belirlenen hedeflere ulaştığımızda sadece başarılı oluruz. Efsane olmak çok zordur. Sizi ölümsüzleştirir. Gelecek nesillere yön ve ışık veren bir fener olursunuz. Dünya tarihine baktığımızda efsane olarak belirlenen kişilerin heykelleri öldükten sonra dikilmiştir. Efsaneliğe layık görülen kadın sayısı da maalesef çok az. Atatürk’ün ilkelerinden, değerlerinden ve izinden hiç sapmadan hep daha ileriye ve daha iyiye gitmek için çalışıyoruz. Hayattayken heykelini dikerek, Eda’nın omuzlarına çok büyük yükler yüklediğimizin farkındayız. Eda’nın da her ağrılığı kaldırabilecek güçte olduğunun farkındayız.”

Heykeltraş Pınar Öktem Doğan ise bu eserin Türk kadınını cesaretlendireceğini belirterek, “Eda’nın hikayesi, bize her zaman inanmayı, pes etmemeyi ve hayallerinin peşinden gitmeyi gösteriyor. Sporun sadece zaferlerle dolu olmadığını, zorlukların üstesinden gelme gücünü de gösteriyor. Eda Erdem, genç kızlarımıza ilham kaynağı olacaktır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x