İngiltere merkezli Es-Sark El-Avsat gazetesi yazdı: İsrail’de istifa sesleri… Orduya çağrı

Merkezi Londra’da bulunan Es-Sark El-Avsat gazetesinde yayımlanan bir haberde İsrail’de hükümete karşı “İstifa” seslerinin yükseldiği bildirildi.

İngiltere merkezli gazetede yayımlanan haber şöyle:

“Israil’de Başbakan Binyamin Netanyahu ile ordu ve istihbarat komutanlarının istifasına yönelik talepler genişliyor. Öte yandan Gazze’ye kara harekatı ertelendi, resmî açıklamalar savasın aylarca süreceği yönünde. İsrailli esirlerin aileleri ise unutulmama uyarılarıyla gösteriler düzenliyorlar.

Hükümetin yargı planını protesto edenlerin basını çekenler, savasın süresinin uzatılmasının, şahsi veya partisel çıkarlar adına başarısızlıklardan sorumlu yönetimin iktidarda kalmasını sağlayıp zaman kazanmak olduğunu düşünüyorlar. İstifa taleplerinin sağ cenahtan, Netanyahu’nun müttefiklerinden de yükselmeye başlaması ise dikkat çekiyor.

Haredi Yahudilerinin haber sitesi “Bhadri Hadrim” başyazısında İsrail sağı ve solundaki üst düzey uzmanların, Netanyahu’nun katı siyasi söyleminden geri adım attığı, kuyruğunu kıstırdığı, kara harekatının yapılmamasını gerekçelendirecek bahane arayışına girdiği görüsünde olduklarını yazdı.

Makalede, hükümet ve ordu komutasının Hamas’ı yok etme hedefinin havadan gerçekleşemeyeceği ifadesi de yer aldı. Bu tutumun intikam arzusundan kaynaklı bir duygusallık olmadığı belirtilen yazıda “bu, Hamas’ın birkaç eli kanlı canisinin paramparça ettiği Israil’in caydırma gücünün yeniden kazanılması için stratejik bir çıkar. Bu, binlerce zavallı Filistinli kurbana rağmen gerçekleşse de aslında güçlü ve büyük düşmana (Hamas’a), onun pesinden Hizbullah ve İran’a yönelik.”

Batı Seria’da radikal yerleşimcilerin haber sitesi “7. Kanal’dan” Yazar Avter Saki, Netanyahu’nun istifasını veya görevden alınmasını talep eden bir yazı yazdı. Netanyahu’yu sevdiğini söyleyen yazar,

“Fakat geçmişi sol fikirlere hizmetle, kendisini seven ve seçen tabanın düşüncelerini görmezden gelmekle dolu… Bugün de Hamas’ı tasfiye edecek tarihî bir fırsatı kaçırıyor, böylece Israil’e tehlikeli bir stratejik darbe vuruyor.

“Yediot Aharonot’ta” haftalık yazıları yayımlanan el Halil yerleşimcilerinden Avukat Nedaf Haatsni bile Netanyahu’nun eski dostu olduğu halde yazdığı yazıda, siyasetini “korkakça” diye niteleyerek ona saldırdı. Haatsni, Israil’de çok sayıda kurban verilse de Hamas’la mücadelede ciddiyet göstermenin zamanının simdi olduğunu söyledi.

Sistemine darbe planı ve yargıyı zayıflatması nedeniyle hükümete karsı dev gösteriler düzenleyen protestocuların önderleri de istifa talebini yeniden gündeme getirdiler. Bunların basında da “Maariv” gazetesinde yazan Ori Mesgaf geldi. Mesgaf, “Başarısız olan düzeltir, komutan değiştirmek bize yasak” diyenlere çıkışarak: “Bu, Titanik olayından sonra ‘kaptan hayatta kalsaydı ona başka bir gemi vermemiz gerekirdi’ demeye benziyor. Israil Devleti kendine bu başarısız ve sorumsuz yönetimle yola devam etme izni vermemeli. İhmalkar, aylarca, yıllarca şehirlerimize füze fırlatılmasına izin veren bir yönetim. Halkın her kesiminden çok sayıda vatandaş başka bir yönetim istiyor; koltukta kalma ihtiyaçlarına göre yöntem değiştirmeyen bir yönetim istiyor. Netanyahu kurbanları ve ailelerini umursamıyor. Israil ve ordusu bu şahıs hükümette kaldığı sürece cihatçı terörü yenemeyecek.” dedi.

İsrailli esirlerin aileleri de Tel Aviv’de gösteri yaparak davalarının savaşta unutulmasından duydukları korkuyu dile getirdiler, her şeyin bırakılmasını ve evlatlarının serbest bırakılması için müzakereler yürütülmesini talep ettiler. Bu dalga karsısında Emekli General Isthak Brik, açıkça, Genelkurmay Baskanı Herzi Halevi’ye ve ordu ile istihbaratın güney tugaylarının basındaki isimlere açıkça istifa çağrısında bulundu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x