Kimyasal ürünleri aratmayan doğal deterjan! Kirli yüzeyleri, su lekelerini çıkarmada etkili

Kimyasal içerikli temizleyiciler kullanışlı gibi görünse de hem sağlığımız hem de çevremiz için bir o kadar zararlı etkiler barındırıyor. Günümüzde birçok kişi doğal temizlik ürünlerine yönelmeye başladı.

Kimyasal ürünlerin yanı sıra evde hazırlanabilecek çeşitli karışımlar mevcut. Üstelik temizlik için daha kullanışlı ve sağlıklı. İşte evinizde hızlıca hazırlayabileceğiniz doğal deterjan tarifleri.

SİRKE VE LİMONLU DETERJAN

Sirke ve limon tüketime olan faydaları dışında temizlik için de sıklıkla kullanılan ikililerden biri. Bu malzemelerin karışımı ise en kirli alanları bile bir çırpıda temizleyebilir. Sirkeli limonun içindeki asit miktarı lekeli bölgeleri arındırmak için etkili olur.

Doğal deterjan hazırlamak için 1 su bardağı sirke, limon suyu ve normal suyu karıştırmanız gerekiyor. Malzemeleri karıştırıp sprey şişesine aktarabilirsiniz. Bu sayede hem kuvvetli bir dezenfektan hem de harika bir temizlik ürünü hazırlamış olursunuz.

Sirkeli limonu özellikle mutfak, banyo, tuvalet, lavabo gibi alanları temizlemek için kullanabilirsiniz. Bakterileri gidermek için sirke ve limonun etkilerinden faydalanmış olacaksınız.

KARBONATLI SU

Ana malzemeleri sayesinde karbonat doğal temizleyicilerin başında gelen ürünlerden biri. Hazırlayacağınız karbonat karşımını kirli alanlara püskürterek tertemiz yapabilirsiniz. Bunun için 1 su bardağı karbonat ve suyu karıştırmanız yeterli. Dilerseniz güzel kokulu yağlar ekleyebilirsiniz.

SABUN RENDESİ

Bu doğal tarif, kullanışlı bir deterjan elde etmenizi sağlayacak. Doğal sabunu rendeleyerek suda eritebilirsiniz. Temizlik yaparken istediğiniz alan ve mekan için kullanışlı olacaktır. Katılaşan bu karışım ise deterjan şeklinde de kullanılabilir.

İçerisinde bolca zeytinyağı barındıran kastil sabununu tercih edebilirsiniz. Kastil sabununu beyaz sirkeyle karıştırarak etkili bir temizlik ürünü elde edebilirsiniz. Özellikle musluklar ve krom yüzeyleri temizlemede kullanabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey bu karışımı hazırladıktan sonra kirli alanlara püskürtüp 10 dakika beklemek. Ardından bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. Su lekesinden, inatçı lekelere kadar çoğu zorlu alanın tertemiz olduğunu göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x