YKS Öğrencilerinin 1 Değil 10 Adım Öne Geçmelerini Sağlayacak Az Bilinen Youtube Kanalları

Teknolojinin ilerlemesi, pandemi döneminde hayatımızdaki önemi artan online dersler derken Youtube kanalları üzerinde ders anlatımı yapan hocalara talep arttı. Özellikle pür dikkat üniversiteye hazırlanmak isteyen öğrencilerin farklı kaynak ve öğretmen arayışına harika bir cevap haline gelen Youtube kanalları da git gide arttı. Pek çok öğrenci YKS hazırlığında hangi Youtube kanalını izlemenin daha yararlı olacağını keşfetmeye çalışıyor. Tam da bu noktada geçtiğimiz yıllarda YKS’ye girmiş ve başarı elde etmiş sosyal medya influencerları, uzman yorumları ve bu kanallarda tercih etmeniz gereken video önerileri devreye giriyor. Biz de sizin için Boğaziçi öğrencisi Oğuz Usta’nın Youtube’un az bilinen kaliteli hocaları serisini derledik… 

İşte, YKS Öğrencileri İçin Eğitici Youtube Kanalları

Kaynak: https://www.instagram.com/oguzusta.yks/

Sayısal, sözel ve eşit ağırlıkçının ortak meselesi ‘Türkçe’ ile önerilere başlayalım!

Bildiğiniz gibi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hazırlığında, Türkçe’nin önemi azımsanamayacak kadar fazla. Türkçe dersi, üniversite hazırlığında öğrenmeyi ve anlamayı hızlandırma konusunda en büyük desteğimiz. Zamanla yarıştığımız sınav için hızlı okuma, anlama ve yorum yapabilme yeteneklerini geliştirmenin ilk kuralı ise bol bol okumak ve paragraf sorusu çözmek. 

 TYT’de toplam soru sayısının üçte birini oluşturan Türkçe’den 40 soru karşımıza çıkıyor. AYT’de ise Türk Dili ve Edebiyatı’ndan 24 soru karşımıza çıkıyor. İşte hem edebiyat yazılılarına hazırlık hem de dil bilgisi soru çözümleri konusunda destek alabileceğiniz 2 Youtube kanalı: 

 • Nazlı Hoca’m

 • Eyüp Hoca’yla Türkçe ve Edebiyat

İşte, YKS öğrencileri için eğitici Türkçe Youtube kanalları

Nazlı Hoca’m Youtube kanalı soru çözümü için tercih edebilirsiniz. Kanalda yer alan ’10 Soruda Karma Dil Bilgisi’ listesi de tavsiye edilenler arasında. 

Eyüp Hoca’yla Türkçe ve Edebiyat Youtube kanalını hem edebiyat yazılılarına hazırlık için hem de dil bilgisi soru çözümleri için kullanabilirsiniz.

Nazlı Hoca’m Youtube kanalında yer alan “10 Soruda Karma Dil Bilgisi” listesiyle derse başlamak isterseniz, buyurun ?

Sırada pek çoğumuzun korkulu rüyası ‘Matematik’ var!

YKS hazırlığında olmazsa olmaz matematik dersi için bol tekrar ve düzenli soru çözümü şart. Formülleri kodlama taktikleriyle hafızanıza yerleştirmek işinizi kolaylaştıracaktır. Unutmayın TYT’de 120 sorudan 40’ı matematik. Üstelik matematik sorularının katsayıları da diğer branşlara göre daha yüksek. 

Genellikle hem sayılsalcıların ve eşit ağırlıkçıların kurtarıcısı olan matematikten AYT’de de 40 soru karşımıza çıkıyor. Soru çözümleri için tercih edebileceğiniz matematik Youtube kanalı önerilerimiz ise: 

 • Barıştıran Matematik – Barış Kahvecioğlu

 • Soner Akıncı MATEMATİK

İşte, YKS öğrencileri için eğitici matematik Youtube kanalları

Barıştıran Matematik Youtube kanalını özel kaynaklarla soru çözümü için tercih edebilirsiniz. Soner Akıncı Youtube kanalını ise elit seviyede soru çözümleri yapmak ve son kalite soruları keşfetmek için kullanabilirsiniz.

YKS testlerinde matematikten hiç soru kaçırmamak isteyenler için ‘Geometri’ de olmazsa olmaz.

Özellikle ‘Düzenli geometri çalışamıyorum.’ diyenler için Günlük Geometri Sorusu konseptiyle tercih edebileceğiniz kanal:

 • Erol Dönmez Geometri 

Günde yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak uzun vadede geometri çalışmalarınızı tamamlayabilirsiniz.

“Günün Geometri Sorusu” serisine buradan başlayabilirsiniz. ?

Fen bilimleri branşları ile devam edelim: Sırada sayısalcıların en sevdiği ‘Fizik’ dersi var.

Fizik, çoğu zaman sayısal öğrencilerinin fen bilimleri  branşları arasında en çok sevdiği derstir. Matematik severlerin terminolojisine kolayca hakim olabileceği fizik dersinde başarılı olmak için bol bol tekrar etmek, formül çalışmaları yapmak, soru çözmek ve farklı soru tiplerinin çözüm yollarını keşfetmek gerekir. Bu nedenle size önerimiz, farklı kaynaklardan soru çözmeyi tercih eden ve zor soruların mantığını anlatan hocalar: 

 • Tolga Bilgin Fizik

 • Fizik Evim

İşte, YKS öğrencileri için eğitici fizik Youtube kanalları

Tolga Bilgin fizik Youtube kanalında soru çözümü, tekrar ve zor soruların mantığını anlatmak için hazırlanmış simülasyonları bulabilirsiniz. 

Fizik Evim Youtube kanalında ise soru üzerinden tekrar yapma yöntemlerini öğrenebilirsiniz. 7 farklı kaynaktan soru seçerek hazırlanan deneme kamp videoları ile  farklı soru tiplerinin çözüm yollarını keşfedebilirsiniz.

Dilerseniz, Fizik Evim kanalında yer alan “7 Farklı Kaynaktan AYT Fizik Deneme Kampı”na göz atabilirsiniz. ?

Gelelim, YKS öğrencileri için eğitici kimya Youtube kanallarına

Sayısal dersler arasında yer alıp öğrenciler tarafından hem sayısal hem sözel branşlara benzetilen ders kimya! Öğrenilmesi gereken pek çok formülün yer aldığı kimya dersinde ders dinlemek de son derece önemlidir. 

Öğrenciler kimya dersine çalışırken soru çözümleri kadar konu anlatımı da dinlemek isterler. Kimya konu anlatımlarıyla YKS hazırlığını tamamlamak isteyenler için: 

 • Ferrum

2024 TYT kimya konu anlatımlarını burada bulabilirsiniz… ?

Geldik en sözel sayısal ders olan biyolojiye: YKS öğrencileri için eğitici biyoloji Youtube kanalları

Sayısalcıların korkulu rüyası biyoloji! Biliyoruz ki fizik ve kimya derslerine göre görece sözel olan biyoloji dersine çalışmayı sayısal öğrencileri pek sevmez. Bu yüzden online eğitim ile ders çalışmayı kolaylaştırmak harika bir tercih olur. Tam da bu noktada: 

 • Cici Biyoloji Youtube kanalını takip edebilirsiniz. 

Biyoloji sorularını eğlenceli hale getirmek için ‘Gıcık Biyoloji’, ‘Yakışıklı Sorular’ listelerinden yararlanabilirsiniz. Konu anlatımı videolarıyla bilgilerinizi pekiştirerek sınavda başarı elde edebilirsiniz.

Cici Biyoloji kanalında “Yakışıklı Sorular” ile YKS hazırlığına başlayabilirsin. ?

Sosyal bilgiler branşlarına da bir göz atalım: YKS öğrencileri için eğitici tarih ve sosyal bilgiler Youtube kanalları

Tarih ve sosyal bilgiler derslerinde sık tekrar ve konu anlatımları ile düzenli çalışma şart. Tarihi süreçleri kronolojik sıra ile incelemeye, zihninizde kodlama yöntemleri için not çıkararak çalışmaya ve olaylarla ilgili neden sonuç ilişkisi kurmaya özen gösterin. Sizin için seçtiğimiz tarih ve sosyal bilgiler Youtube kanalı: 

 • Sosyal Kale

Tarihi konu konu ve sıralı bir şekilde çalışmak için Sosyal Kale kanalında “TYT Tarih Kampına” katılabilirsin. ?

Sınavda soru kaçırmamak için son ihtiyacın: YKS öğrencileri için eğitici coğrafya Youtube kanalları

Pek çok öğrencinin düştüğü hataya siz düşmeyin! Okuyarak değil, not alarak ve haritalar üzerinden çalışın. Coğrafya dersinde de tarih dersinde olduğu gibi bol tekrar yaparak ve konu anlatımları ile çalışabilirsiniz. Soru çözmeyi de ihmal etmemeniz için size önerimiz olan Youtube kanalı: 

 • Yavuz Tuna Coğrafya

Yavuz Tuna Coğrafya kanalına göz atarak “YKS 2024 Coğrafya Taktikleri” ile işe başlayabilirsin. ?

Son olarak YKS’de karşımıza çıkacak tüm branşlar ile ilgili eğitimleri bir arada keşfedebileceğiniz bir kanaldan da söz edelim.

YKS hazırlığında Youtube’da seni pek çok kanal bekliyor. Geleceğine yön vermek için tercih senin. Çalışmalarına temel düzeyde anlatımları ile destek olabilcek son kanal önerimiz ise Benim Hocam Youtube kanalı.

Tüm öğrencilerimize YKS’nin her adımında başarılar dileriz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x