2023’ün En Tehlikeli Ülkesi Açıklandı

Dünyanın 2023’teki en tehlikeli ve barışçıl ülkeleri yeni bir çalışmada açıklandı.

Independet’in haberine göre 2023 araştırması, ortalama küresel barış düzeyinin yüzde 0,42 gerilediğini ortaya koyuyor. Bu son 15 yıldaki 13. gerileme. 2022’de 84 ülke barışçıllık açısından iyileşirken 79’u kötüleşmişti.

Afganistan üst üste 8. kez dünyanın en az barışçıl ülkesi seçilirken, onu Yemen, Suriye, Güney Sudan ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti takip etti.

Ukrayna’daki savaş küresel çaptaki barışçıl ortam üzerinde kayda değer bir etki yaratırken barışçıllıkta Ukrayna en büyük, Rusya da 5. en büyük gerilemeyi yaşadı. Buna rağmen dünyanın en barışçıl bölgesi olan Avrupa, en barışçıl 10 ülkeden de 7’sine ev sahipliği yapıyor.

En büyük gerilemenin yaşandığı diğer ülkeler Haiti, Mali ve İsrail oldu.

Dünyanın en barışçıl ülkesi olmaya devam eden İzlanda, 2008’den beri bu unvanı elinde tutuyor. Endeksin zirvesinde İzlanda’ya Danimarka, İrlanda, Yeni Zelanda ve Avusturya eşlik ediyor.

Geçen yıla kıyasla bir sıra gerileyerek en barışçıl 37. ülke olan Birleşik Krallık’ın “barış durumu” sıralaması “yüksek” diye belirlendi. Ölçek “çok yüksek” ve “çok düşük” arasında değişiyor.

Nitel ve nicel 23 gösterge kullanan GPI, barış durumunu üç alanda ölçüyor: toplumsal emniyet ve güvenlik düzeyi, devam eden yerel ve uluslararası çatışmaların boyutu ve askerileşme derecesi.

Raporda 2023’ün en tehlikeli ülkeleri şöyle sıralandı:

Afganistan
Yemen
Suriye
Güney Sudan
Kongo Demokratik Cumhuriyeti
Rusya
Ukrayna
Somali
Sudan
Irak
2023’te dünyanın en barışçıl ülkeleriyse şöyle:

İzlanda
Danimarka
İrlanda
Yeni Zelanda
Avusturya
Singapur
Portekiz
Slovenya
Japonya
İsviçre

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x