Atatürk’e hakaret etti: Tepkiler dinmiyor… Suç duyurusu yağdı

Düğün törenine katılan eski Refah Partisi (RP) Milletvekili ve Yeni Akit yazarı Şevki Yılmaz yaptığı konuşmada “Osmanlı’yla iftihar ediyorum. Osmanlı’yı süren soysuzları da lanetle anıyorum” demişti.

Söz konusu törene Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın da katılması dikkat çekti.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, eski Refah Partisi Milletvekili ve Yeni Akit yazarı Şevki Yılmaz hakkında, “Osmanlı’yı süren soysuzları lanetliyorum” sözlerinden dolayı “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik” gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Zorlu’nun konuya ilişkin X hesabından bugün yaptığı açıklama şöyle:

“Görüyorum ki savcılar henüz harekete geçmemiş. Ben de az önce Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundum bu Atatürk ve Cumhuriyet düşmanları için. Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ve saldırı demek Türkiye Cumhuriyeti devletine saldırmak demektir. Kimse bu Cumhuriyet’i sahipsiz sanmasın. Türk Milleti nicelerini gördü.”

MEMLEKET PARTİSİ’NDEN SUÇ DUYURUSU

Memleket Partisi tarafından sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Şevki Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi. Açıklamada “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, “soysuz” diyerek açıkça hakaret eden Refah Partisi Rize Eski Milletvekili Şevki Yılmaz adlı şahıs hakkında suç duyurusunda bulunduk. İlgili makamların şahıs hakkında gerekli işlemleri yapmasını talep ediyoruz.” denildi.

İNCE’DEN ŞİİRLİ YANIT

Şevki Yılmaz’a tepkiler sürerken Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’den de skandal ifadelere yanıt gecikmedi. Sosyal medya hesabı üzerinden yazdığı şiiri paylaşan İnce, Yılmaz’a sert tepki gösterdi.

İnce’nin paylaşımı şöyle:

“Atatürk’e soysuz demiş İtin birisi

Soysuz kimmiş babana sor hele

Arı namusu çatlamış ayı irisi

Sen bizim köylerden geç hele

Bu herifin önü sonu ayandır

Anlayana benim sözüm beyandır

Seni adam yerine koyan hayvan oğlu hayvandır

Gel de o sözü burada söyle hele”

BTP LİDERİ BAŞ: ‘ATATÜRK’ÜN SOYU PEYGAMBERE DAYANIYOR’

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, ülkenin kurucusuna dil uzatan Şevki Yılmaz’a X hesabından bir yanıt verdi.

Hüseyin Baş, “Osmanlı arşivlerine göre Atatürk’ün soyu peygambere kadar dayanıyor. Bu durumda kimin soysuz olduğu çok açık ortada.” dedi.

ADD VE ÇYDD DE AÇIKLAMA YAPTI

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt, Yılmaz’ın söz konusu ifadelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yılmaz’ın ifadelerini alıntılayan Bozkurt, “Bu tarih cahili hadsiz, Atatürk’e, Kuvayı Milliye kahramanlarımıza ve TBMM’ye ‘Soysuz’ diyerek alenen suç işliyor. Yasaları uygulamakla görevli olanlar ve özellikle cumhuriyet savcıları duymuyor mu? Duymaz, görmezlerse biz duyup görmeleri için görevimizi yerine getirecek, gereğini yapacağız” ifadelerini kullandı.

Bozkurt’un açıklamasının ardından ADD tarafından da suç duyurusunda bulunuldu.

Yapılan suç duyurusunda; “Emperyalist işgalcilerle işbirliği yapan, Sevr adlı ihanet antlaşmasını onaylayan, düşmana yardım eden ve isyanlarla Milli Mücadele’yi yenilgiye uğratmaya çalışan, zaferin ardından vatanından kaçarak emperyalistlere sığınan ve Büyük Millet Meclisi’nce hain ilan edilenler yüceltilmiştir” denildi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, eski Refah Partisi milletvekili gerici Şevki Yılmaz’ın skandal ifadelerine yönelik bir açıklama yaptı. Açıklamada “Türkiye Cumhuriyeti’nde şeriat hayali 29 Ekim 1923’te sönmüştür. Şeriat rejimine karşı Cumhuriyet ve devrimleri savunmak hukuku ve Anayasa’yı savunmaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x