Erden Timur’dan Ali Koç’a ‘Var Kayıtları’ cevabı!

Geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un Yüksek Divan Kurulu toplantısında VAR Kayıtları ile yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düşmüştü.

İki takım arasında tansiyon yükselirken konuyla ilgili son olarak Galatasaray Sportif A.Ş. Başkan Vekili Erden Timur, spor yazarı Levent Tüzemen’e bir açıklama yaptı. Timur, VAR Kayıtları ile ilgili, “Lale Orta, Ali Koç’a görüntü gönderdi’ demedim ki. ‘Gönderdiği söyleniyor, girişler çıkışlar araştırılsın.dedim.” ifadelerini kullandı.

Neler yaşanmıştı?

Erden Timur katıldığı bir canlı yayında eski MHK Başkanı Lale Orta’nın VAR kayıtlarını Başkan Ali Koç’a verdiğini söyleyerek, şu sözleri sarf etmişti:

“Lale Orta’nın VAR görüntüsünü Ali Koç’a göndermesi. Kaydı var, nerede olduğunu da söyleyeceğim. Hukukçuyum sonuçta. Sokak dedikodusu değil. Doğruluğu teyit edilmiş bilgi. Olayın gerçekleştiği tarih 3 Şubat 2023. Lale Orta’nın MHK Başkanı olmasından 5 gün sonra. Riva’daki VAR odasına giriş çıkış kayıt altında tutuluyor. İsteyen istediği zaman girip çıkamıyor. Her girip çıkışını TFF’ye ve genel sekreterliğe ve teknolojik partnere bildirmek zorundasınız.”

Ali Koç, bu açıklamalar üzerine şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu şekilde bir görüntü gönderme olayı kesinlikle yaşanmadı. Ama burada asıl konu bu yalanı nasıl bu kadar kolaylıkla dillendirebildikleri. Çünkü ‘kayıt var, olayı biliyoruz’ diyorlar, bu kayıt ya da görüntüler varsa Erden Timur’a kimlerden servis ediliyor. Bu servis edilme olayı varsa, bunu servis edenler bu kurguyu Erden Timur ile planlayanlar mıdır?”

TFF, konuyla ilgili soruşturma başlattı

TFF ise bu iddiaya şu yanıtı verdi:

“VAR görüntüleri naklen yayın aracından yayıncı kuruluşa ve TFF VAR odasına ham olarak ve aynı anda gönderilir. Dolayısıyla VAR odasında mevcut olan görüntülerin tamamı aynı zamanda yayıncı kuruluşta da olabilir. Mahrem olan görüntüler değil maçta görev yapan sahadaki hakemler ile VAR odasında görev yapan hakemler arasındaki konuşmalardır.

Dönemin MHK Başkanının bir Kulüp Başkanına VAR görüntülerini gönderme iddiası TFF Yönetim Kurulu’nun 18.10.2023 tarihinde aldığı kararla Etik Kurulu’na sevk edilmiş, kurul ilgili soruşturmayı başlatmış, süreç devam etmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x