FED Haftası! TDS ve Commerzbank’tan Altın Fiyatı Tahminleri

Altın fiyatı üst üste iki haftalık kayıp yaşadıktan sonra Pazartesi günü yeniden yeşile döndü. Altın, Orta Doğu ve ABD arasındaki jeopolitik gerilimin tırmanması sayesinde mütevazı bir toparlanma yaşıyor. Bu arada Fed’in faiz kararı ve Jerome Powell’ın konuşmasını bu hafta piyasalar yakından takip edecek.

TDS: Altın fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru ilerliyor!

Altın fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor. TD Securities stratejistlerine göre, altın fiyatlarındaki risk dengesi yukarı yönlü. Stratejistler, ABD verileri güçlü kalmaya devam ederken, Fed faiz indirimlerinin başlamasını gerekçelendirmek için çekirdek PCE’deki eğilimlerini kullanabileceğini belirtiyor. Stratejistlere göre Fed, büyüme yerine dezenflasyonu vurgulamasına olanak tanıyan yumuşak bir iniş tasarlamak istiyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyorlar:

Bir indirim döngüsü sonunda muhtemelen isteğe bağlı traderların sermayesini çekecektir. Bu da altını tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru destekleyecektir. CTA trend takipçilerinin elinde hala kullanabilecekleri önemli miktarda kuru toz bulunuyor. Bu arada, fiziki piyasa alım faaliyetleri güçlü seyrini koruyor. Ayrıca, Çin hızlı bir şekilde altın satın alıyor. Tüm bunlar sıcak verilere rağmen altın fiyatlarındaki risk dengesini yukarıya çeviriyor.

Commerzbank: Altının büyük bir ilerleme kaydetmesi olası değil!

Commerzbank stratejistleri, altın fiyatı için asıl önemli olanın Fed’in faiz oranlarını ne zaman ve ne kadar indireceği olduğunu söylüyor. Stratejistler, Fed’in hızlı faiz indirimi umutlarını körüklemesini beklemiyor. Buradan hareketle stratejistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Büyük ETF çıkışlarının da gösterdiği gibi kurumsal yatırımcılar geçen yıl altın satma eğilimindeydi. Dünya Altın Konseyi’ne (WGC) göre, yılın son çeyreğinde 55 ton altın satıldı. Geçen yıl toplam altın çıkışının 245 tonun biraz altında olduğu tahmin ediliyor. Fiyatlar üzerinde baskı yaratma eğiliminde olan bu eğilim yeni yılda da devam etti. Ancak, yıl devam ettikçe duyarlılığın değişeceğini ve bu yatırımcı grubunun faiz indirimleri yaklaşır yaklaşmaz pozisyonlarını yeniden artıracağını varsayıyoruz.

Ancak stratejistlere göre, Fed’in gelecek haftaki toplantısından sonra bu konuda ipucu vermesi pek olası değil. Stratejistler, Fed’in önce enflasyonla mücadelede daha fazla başarı görmek istediğini belirtiyor.

Jeopolitik riskler Federal Reserve haftasında yoğunlaşıyor

Reuters’ın ABD Başkanı Joe Biden ve yetkililere dayandırdığı haberinde, Ürdün’ün kuzeydoğusunda Suriye sınırı yakınlarında konuşlu ABD güçlerine insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda üç ABD askerinin öldüğü ve onlarcasının da yaralanmış olabileceğinin belirtilmesinin ardından yatırımcılar, Fed’in politika açıklamalarını da içeren kritik haftaya temkinli başladı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere piyasalar, Çarşamba günü gelecek olan Fed faiz kararını merakla bekliyor. Bu çerçevede, altın fiyatı haftaya yükselişle başladı. Ancak artan jeopolitik riskler ABD Dolarına yönelik güvenli liman talebini de artırdı. Bu yüzden analistlere göre, yukarı yönlü hareket kontrol altında. Bununla birlikte, riskten uzak piyasa havasının yoğunlaşması ve ABD devlet tahvillerine güvenli liman akışını artırarak ABD Hazine tahvil getirilerindeki düşüşü uzatması halinde altın fiyatı destek bulmaya devam edebilir.

Altın fiyatı teknik analizi

Piyasa analisti Dhwani Mehta altının teknik resmini değerlendiriyor. Günlük grafikte altın fiyatı 50 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) ile 21 günlük SMA’nın kesiştiği 2.030 dolarlık kritik arz bölgesini zorlamaya yöneldi. Altın alıcılarının 2.038 dolar seviyesindeki statik dirence doğru anlamlı bir toparlanma başlatmak için bu seviyenin üzerinde bir günlük mum çubuğu kapanışına ihtiyacı var. Daha da yukarıda, psikolojik 2.050 dolar seviyesi muhtemelen devreye girecek. Ancak 14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi hala orta çizginin altında. Bu yüzden, altın alıcıları temkinli olmaya devam ediyor.

Altın fiyatı günlük grafik

Buna ek olarak, 21 günlük SMA, 50 günlük SMA’yı yukarıdan geçmenin eşiğinde. Bu gerçekleşirse bir “Bearsish Cross’u teyit edecek. Aşağı yönde, 2.000 dolar bariyerinin yeniden test edileceği 2.011 dolarlık yükselen trend çizgisi desteğinde acil bir tampon görülüyor. Bir sonraki güçlü aşağı yönlü hedef ise 1.975 dolar bölgesinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x