Rus televizyonundan Karlov belgeseli: 9 kurşun

Rusya’nın önde gelen TV kanallarından NTV, 19 Aralık 2016’da Ankara’da düzenlenen suikastla öldürülen Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’la ilgili bir belgesel hazırladı.

Medyagünlüğü’nün haberine göre cinayetin yedinci yıl dönümünün öncesinde yayınlanan “Rusya’ya 9 el ateş” başlıklı belgeselde, Karlov’a Çankaya’da katıldığı sergide konuştuğu sırada polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından düzenlenen suikastın detayları mercek altına alındı.

Karlov’a dokuz el ateş eden Altıntaş’ın saldırının ardından kaçmaya veya intihar etmeye çalışmadığına dikkat çeken kanal, “Türkler saldırı sonrasında teröristi sağ ele geçirmek yerine olay yerinde yok etti, böylece suikastı organize edenlerin izine giden yolu kesmiş oldu” dedi.

NTV, suikastın Moskova’daki Rusya, Türkiye ve İran dışişleri bakanları zirvesinin hemen öncesinde düzenlenmesinin dikkat çekici olduğu yorumunu yaptı.

‘TEHLİKENİN ÇOK YAKIN OLDUĞUNU BİLİYORDU’

Andrey Karlov’un eşi Marina Karlova da güvenlik görevlilerinin katilin davranışlarından kuşkuya kapılmamasını eleştirdi.

Karlova, belgeselde suikasttan 4 ay önce eşi ile arasında geçen bir diyalogu şöyle anlattı: “Arabada gidiyorduk, o kullanıyordu. Aniden bana dönerek, ‘Marina, sana yere yatman için bağırırsam bana hiçbir şey sorma ve hemen sessizce arabada yere yat’ dedi. Sonra bu konuyu onunla konuşmaya çalıştım ve ‘Nasıl yani, bir tehdit mi var? Bir şeyden mi şüpheleniyorsun’ diye sordum. O da bana ‘Hayır, sakin ol. Sadece her ihtimale karşı söylüyorum. Bana bir daha bu konuyu açma!’ dedi.”

NTV bu diyalog için, “Marina Karlova, ancak ölümünden sonra kocasının sadece önseziye kapılmadığını, aynı zamanda tehlikenin çok yakın olduğunu önceden bildiğini anlayabildi” yorumunu yaptı.

“Terör saldırısının failinin adı hemen belirlendi. Katilin 22 yaşındaki Ankara polisi özel harekat mensubu Altıntaş olduğu ortaya çıktı” diyen kanal, “Peki cinayetin faili ve organizatörlerinin arkasında kim vardı? Bu soru şimdilik cevapsız kalıyor. Teröristin anında imha edilmesi, tetiği çekme emri verenlere giden yolu kesmiş görünüyor. Eğer suikast için elit bir polis biriminin görevlisi gönderildiyse, o zaman Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’nin öldürülmesi emrini kim verdi?” sorularını yöneltti.

Türk polisinin, soruşturmalar sonucunda bazı kişileri yakaladığını hatırlatan NTV şu yorumu yaptı: “Bu kişilerin ortak noktası, Andrey Karlov’un öldürülmesine karışmaları ve Fethullahçı terör örgütüyle yakın bağları bulunmasıydı. Örgütün lideri ve ideoloğu hâlâ serbest. Bu kişi, aşırı bir yasadışı örgütün kurucusu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın can düşmanı Fethullah Gülen. 1990’ların sonlarında Amerika’ya kaçtı. Orada Amerikan istihbarat servislerinin himayesinde saklanıyor. Türkiye’de de onun destekçilerinden oluşan geniş ve gizli bir ağ varlığını sürdürüyor. Türk güvenlik güçleri içinde de gizli destekçileri vardı. Gülen, Washington’daki etkili bayların emriyle 2016 yaz ayında Ankara’da bir darbeye hazırlandı. Türk soruşturması, Rus diplomatın öldürülmesi emrini verenin Gülen olduğu sonucuna vardı. Ancak ABD yetkilileri onu NATO müttefiklerine (Türkiye) iade etmedi.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x